Drukarki fiskalne a kasy fiskalne

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne
Zastanawiasz się, które urządzenie fiskalne będzie pasowało do Twojej firmy? Przeglądasz parametry sprzętu, wielkość, funkcje, sposób obsługi. Zastanawiasz się, które z urządzeń będzie bardziej wydajne, a które tańsze? Przyjrzyj się potrzebom swojej firmy. Spróbuj wyobrazić sobie, jak będzie ona wyglądała za kilka lat i czy urządzenie, które zakupisz dzisiaj, wciąż będzie spełniało wymagania Twojej firmy. Jeśli już zdecydujesz się na kasę fiskalną lub drukarkę, wybierz odpowiedni model, najlepiej renomowanej marki.

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem: jakim asortymentem dysponuje moja firma? Czy jest to asortyment duży i różnorodny, czy wręcz przeciwnie, nieduży i mało zróżnicowany. W pierwszym przypadku sprawdzą się drukarki fiskalne, w drugim kasy fiskalne.

Zalety drukarek fiskalnych

Jeżeli posiadasz już firmowy komputer, wystarczy zakupić drukarkę fiskalną i program magazynowy. Bez odpowiedniego oprogramowania drukarki fiskalne nie będą bowiem pracować. Wybór programu nie powinien być trudny. Wybieramy ten, który będzie dopasowany do rodzaju naszej działalności. Warto wcześniej poczytać opinie użytkowników poszczególnych systemów i pobrać darmowe wersje testowe.

Wybór samej drukarki wydaje się trudniejszy, ale tylko pozornie. Określmy, ile paragonów dziennie będziemy mniej więcej drukować oraz w jaki sposób podłączymy drukarkę do komputera. Zapiszmy sobie w punktach, które funkcje drukarek będą nam absolutnie niezbędne, a które mogą się ewentualnie przydać.

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne nie wymagają podłączenia do komputera (co w przypadku niezbyt dużego budżetu firmy ma znaczenie). Wszelkie informacje o towarach lub usługach znajdują się w pamięci kasy fiskalnej. To my wprowadzamy do pamięci kasy dane o swoim asortymencie.  Samo wystawianie paragonów jest mniej wygodne, aniżeli w przypadku drukarek fiskalnych, w których wystarczą jedynie kliknięcia myszą w programie magazynowym. Zaletą kas fiskalnych jest ich mobilność i samodzielność, dzięki czemu pomagają w sprzedaży na w kioskach i handlu obwoźnym. Drukarki fiskalne, w związku z tym, że działają tylko z komputerem, zajmują już większą powierzchnię.